Poprvé na tábor

Můj první tábor

Na táboře děti nezlobí

Každý malý táborník nebo tábornice odjíždí na svůj první tábor s rozechvěním, ale zároveň se na tábor těší. Se svými novými kamarády zažívá radost při hrách, koupání, výletech za poznáním a dobrodružstvím.

Aby platilo známé úsloví Kdo si hraje nezlobí, nabízejí letní tábory menším dětem hodně ale kratších činností. Střídají se často různé oddílové aktivity (míčové hry, štafety v lese, koupání, výtvarničení ...) a etapy táborové hry.

Vždy se ale najdou v bohatém programu chvíle, kdy mají děti čas na sebe, možnost popovídat si s kamarádem nebo sourozencem - při poledním klidu, osobním volnu před nástupem, společných hrách atp.

Děti zlehka ochutnávají ze všeho, co si představíte pod pojmem dětský tábor. K táboru určitě patří táboráček s kytarou a opékáním buřtů, noční vycházka do lesa, pro nebojácné i lehká noční bojovka, přespání pod širákem, trochu táborové klasiky (uzlování), výlety, koupání, vyjížďky na pramičkách atd.

Tábor dává velkou šanci aktivním až hyperaktivním dětem, které značně trpí během sterilního školního vyučování kvůli častému napomínání. Mnohdy v táborovém prostředí tyto děti vyniknou a jejich aktivitu ostatní děti a vedoucí oceňují.

Stýská se mi - ale na táboře vydržím

U nejmladších věku (6-8 let) nejsou výjimkou děti, kterým se občas stýská po domově. Nestává se, že by se malému táborníkovi stýskalo během dne při hrách nebo jiném programu. Ta chvíle přichází většinou až večer, kdy se začne stmívat a vzpomínky na maminku (bratříčka, pejska, plyšáky...) jsou naléhavější.

Je dobré nepřerušit pouto s domovem a psát výhradně dobré a povzbudivé zprávy. Zdůrazněte svému zlatíčkovi, jak jste na něj pyšní, že vše zvládne a jak moc se těšíte na jeho vyprávění o táboře. Nechte své dítě nerušeně prožít úžasné táborové dobrodružství, k němuž patří překonávání překážek a trocha nepohodlí. Ty patří k základním předmětům školy života a každé dítě by je mělo co nejdříve absolvovat.
Děti velmi citlivě reagují na nepříjemné zprávy z domova. Určitě nepište, jak moc se Vám stýská nebo že onemocnělo domácí zvíře a už vůbec mu nemůžete sdělovat nějakou tragickou rodinnou událost. Lépe je s takovými zprávami počkat až do návratu dítěte domů, i když takto odkládané sdělení může vše ztížit Vám. Dítě by však mimo domov a bez rodičů mohlo zbytečně trpět steskem, nejistotou a starostmi o své blízké.
Hodně pomůže pohádka na dobrou noc a povídání s vedoucí o společných prožitcích. Co ale nejvíce pomůže, je příprava dítěte na tábor ještě dlouho před jeho konáním. Stává se zřídka, aby malé dítě odjelo z tábora kvůli stýskání, naopak v dalším roce již s tím nemá většinou žádný problém.

Jak připravit malého táborníka a sebe na tábor

  • Vyprávějte si společně o všem pěkném, co dítě na táboře může prožít.
  • I z nákupů na tábor (třeba svítilny) se dá udělat malý svátek.
  • Zdůrazněte jak jste na něj pyšná, že táborové dobrodružství zvládne bez maminky a že si moc přejete, aby na táboře vydrželo.
  • Prohlédněte si spolu fotky z tábora nebo si přehrajte některé z videí.
  • Pokud Vaše dítě nespalo nikdy samo mimo domov, domluvte se s rodiči jeho vrstevníků nebo příbuznými. Takové přespání je velké dobrodružství a skvělá průprava.
  • Zkuste se dohodnout s rodiči jeho kamaráda, s kterým by rád prožil tábor společně.
  • Vůbec nejlepší je poslat dítě na kratší víkendovou výpravu. Pozná prostředí, vedoucí a pár kamarádů do začátku tábora se také bude hodit.
  • Připravte i sebe na chvíle odloučení a dotěrné představy, zda Vašemu zlatíčku neubližují nebo se mu nestýská. Zkuste to vzít z druhé strany - až Vám po táboře řekne, že se mu po Vás vůbec ale vůbec nestýskalo, trochu Vás to překvapí a možná i zamrzí.
  • Odolejte pokušení jet na tábor dítě navštívit a potěšit. Tábor je pro něj velké dobrodružství - nechte jej prožít tábor naplno. Zůstanou mu zážitky na celý život.
  • Zkuste si představit slastné dva týdny bez dětí a těšte se na ně. Zasloužíte si je!
  • Nachystejte hodně dopisních obálek a pohledů a pak pište třeba denně. Zúkolujte i babičky, dědečky, strýčky ...

Čeho byste se měli vyvarovat

  • Nestrašte dítě táborem: "Jen počkej, tábor tě naučí jak se uklízejí hračky, myjí ruce, budeš muset poslouchat" apod. Je to u malého nezbedy lákavé, ale radši se přemožte a neznepokojujte jej, i když mnohé z toho samozřejmě pravda je.
  • Neslibujte dítěti, že za ním přijedete, když se mu bude stýskat - tím mu dáváte nechtěně návod, jak si pobyt zkrátit.
  • Zvažte, zda dáte dítěti mobil. Pokud si věříte, že ustojíte případné naléhavé žádosti o návrat domů nebo již víte že mu tábor nečiní potíže - problém není žádný. V opačném případě je lepší spolehnout se na vedoucí. V případě komplikací se Vám určitě ozve někdo z vedení tábora a domluví s Vámi další postup.